تازه ترین پیش بینی از وضعیت بازار سرمایه

23 آبان 1393
Author :  

تحلیلگر بازار سرمایه ایران به رفع تحریم ها و چشم انداز روشن رشد اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: سال خوبی برای بازار سرمایه انتظار می رود.

محمد پور تدین اظهارداشت:همسو شدن افزایش قیمت های جهانی محصول های فولادی، سنگ آهن، روی و سرب، مس، آلومنیوم و نفت در بازارهای بین المللی، می تواند گروه های فلزی و معدنی و با یك فاز تاخیرگروه های پتروشیمی و پالایشگاهی را جزو گروه های پربازده و به اصطلاح پیشرو و لیدر بازار امسال قرار دهد.
به گفته وی، گروه خودرویی و زیرمجموعه ها همچون لیزینگی ها و قطعه سازان با وجود پتانسیل شركای خارجی، انعقاد قراردادهای مختلف، بهبود وضعیت سودآوری، آینده مطلوبی خواهند داشت اما افت چند هفته اخیر آنها ناشی از رشد چشمگیرماه های گذشته و پیشخور كردن بخش اعظم اخبار خوب این شركت ها بوده است.
پورتدین افزود: گروه مذكوربرای ادامه رشد، به اصلاح و استراحت نیاز داشت كه اكثریت انجام داده اند و هم اكنون به یك محرك قوی نیازمند است. در نهایت گروه های مذكور برای امسال نیز جز گروه های خوب بازار سرمایه خواهند بود اما رشد آنها به طورقطع با شتاب كمتری همراه است.
این تحلیلگربا اشاره به ادامه روند صعودی قیمت های جهانی نفت و تك نرخی شدن نرخ ارزخاطرنشان كرد: این عوامل می تواند گروه پتروشیمی و بخصوص گروه پالایشگاهی را مجدد مورد توجه فعالان بازار قرار دهد اما با توجه به رفع نشدن ابهام های صنایع مذكور، سرمایه گذاران همچنان با احتیاط بیشتر و چاشنی نوسانگیری و نگاهی كوتاه مدت، با آنها برخورد خواهند كرد.
وی افزود: ازدیگر گروه های پر پتانسیل بازارسرمایه امسال می توان به گروه های تجهیزاتی و پیمانكاری به ویژه فعالین بخش صنعت برق، گروه بیمه ای بخصوص فعال در صنعت پتروشیمی و گروه دارویی و غذایی است.
پورتدین خاطرنشان كرد: گروه های محجورسیمانی و ساختمانی نیز تا زمانی كه ركود سنگین بازارفیزیكی مسكن بهبود نیابد و رشد اقتصادی قابل رویت نباشد، رشد قیمتی مستمر و افزایش قیمت دلچسبی نخواهند داشت امری كه پیش بینی می شود با خروج مسكن از ركود در نیمه دوم سال، رنگ و بوی جدی تری به خود بگیرد.
این تحلیلگرادامه داد: نكته حائز اهمیت دراین میان قرارداشتن اكثر نمادهای گروه های سیمانی و ساختمانی زیر ارزش ذاتی است كه می تواند از كم ریسك بودن آنها حكایت داشته باشد.
وی عنوان داشت: در ماه های آینده و با تحقق رخدادهای واقعی، شفاف شدن نحوه و كیفیت سود آوری و صورت های مالی شركت ها در دوران بعد از تحریم ها، انتظارمی رود بازارمنطقی تر و براساس دیتاهای بنیادی رفتار كند؛ اما به دلیل عمق كم بازار و وجود سهامداران كم تجربه، تا زمان شفافیت مذكورهمچنان خبرها و شایعات روند كوتاه مدت بازار را تعیین خواهد كرد.
پورتدین پیش بینی كرد: اغلب گروه ها و كلیت بازار بیشتر رفتاری نوسانی داشته باشند. دراین میان قرار داشتن شاخص كل بین دو سطح 79 تا 80 هزار واحد به عنوان مقاومتی محكم و 85 تا 86 هزار واحد به عنوان سطح حمایتی، مزید بر علت خواهد بود.
این تحلیلگر بازارسرمایه ادامه داد: در نهایت وجود محرك های مناسب رشد بازار سرمایه و افزایش p/e متوسط بازار همچون ادامه كاهش سود بانكی و حضور سرمایه گذاران خارجی در پروژه های صنایع مادر كشور(نفت، گاز، پتروشیمی، معادن و فولاد) همچنان بازار سرمایه را با پتانسیل مناسبی درسال 95 همراه ساخته است.
وی افزود: به طور قطع سهامداران و فعالان بازار به دور از هیجان ها دادوستدها و چشم اندازهای مورد اشاره و داشتن دید میان مدتی و بلند مدتی(سهامداری) در شركت های بنیادی محور می توانند بازدهی مناسبی را كسب كند.

 

منبع: خبر آنلاین

 

394 Views
Admin
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
سایت شما برای نمایش بهتر نیاز به استفاده از کوکی دارد Cookie policy. I accept cookies from this site.Agree